<span class=' bold ' >С.О. Про мову та культуру.  Незгода з Ларисою Ніцой </span>
22 октября 2019

С.О. Про мову та культуру. Незгода з Ларисою Ніцой


Станислав Овчаренко

Див. відео: Електоральна «аварія» і політична невизначеність України Зеленського

http://svetiteni.com.ua/elektoralna-«avariya»-i-politichna-neviznachenist-ukraini-zelenskogo

 

1. Краще розвивати складне інтелектуальне використання української мови - ніж класти сили на протистояння російськомовним українц
ям. Дещо з історії та теорії культури.
Цілком незгодний. Йде не міжмовна війна - а міжцивілізаційна. Потрібно ясно висловитися щодо співвідношення мови та культури та цівілізацією. Мова - матерія культури, але НЕ Є сама культурою, знаряддя культури, а НЕ зміст культури. Адже у світі, скажімо, євреї розмовляють багатьма мовами - і не бояться "розчинитися" в інших культурах та цивілізаціях - бо у них ДУЖЕ сильна інтелектуальна культура, вона може існувати поруч з іншими мовами, не звертаючи на них уваги. Неможливо уявити, щоб україномовні знищували теж україномовних? Але наш президент та прем"єр - теж україномовні, чи не так? Тарасик Чорновол чи Тетяна Чорновол, Лаврнинович, Ганна Герман, навіть Янукович - не україномовні? І що - мова їх вберегла від зради та ворожості до України? Що, україномовні нацгвардійці не будуть стріляти в натовп, коли накажуть? Червоні кхмери не були тими самими кампучійцями, що вбивали своїх співвітчизників мільйонами? Неуцтво, як правило змі,шує питання вибору мови та вибір цивілізаційний. В історії були запеклі війни людей, що розмовляли однією мовою (римляни - латиняни, англійці - американці, хорвати - серби, англійці - ірландці. Культури головним чином розрізняються саме різними культурними історичними "кодами" а не лише власне мовами. Отже - хто воює за негайне впровадження ворожості до російськомовних українців - розколює єдиний фронт проти олігархічного панування, однотипного для Росії та України. Тут йде інтенсивне заплутування мізків пересічних українців, наводячи на фальшиві цілі для нашого протистояння соціально-      історичному злу.
2. Ще раз про концептуальну помилку Лариси Ніцой:
Німецька мова (культурна мова) почалася з перекладу Мартіном Лютером "Біблії", французька - Р.абле "Гаргантюа та Пантагрюель", англійська - з Мільтона та Шекспіра, ітпалійська від поезії Петрарки. Відривалися від латинської матриці КУЛЬТУРОЮ! Не політикою як такою. Коли українська мова буде дійсно ОКУПНОЮ мовою культури - все піде саме собою. У нас зараз - жах: відсутні цілі галузі духовного "виробництва", вчителі мають жалюгідний суспільний статус, компрометуючи саму культуру як таку. Якщо вона є, загальна культура - то потребує і вишуканої літературної української мови. Але у нас освічених носіїв культури - зневажають, підсміюються (це підмітив польський письменник Генрік Сенкевич). Треба почати НЕ з мови як такої - а з виховання загальної культури. Інтелектуальної. ЩО ви знаєте про наших видатних інтелектуалів сьогодення? Полюбіть видантних носіїв унікального таланту - і культура нації відродиться! Україна ще не стала гідно згадувати діячів "Розстріляного Відродження", у нас чомусь немає вулиці Миколи Костомарова (друга Тараса Шевченка), Пантелеймона Куліша, не згадуємо Карла Брюллова - що допоміг Україні отримати свого поета... Біля Могилянки - скульптура блукаючого репетитора Григорія Сковороди, але де статуя самого Петра Могили, що ми про нього знаємо? А про Смотрицького та Магніцького? Адже, скажімо, Микола Костомаров - СПРАВЖНІЙ фахівець з науки історії... В Києві були видатні філософи на зламі століть Х1Х та ХХ (Бердяєв, Шестов, Шпет...) Хоча б в межах міста Києва згадали про них - культура, справжня, за змістом завжди не національна - всесвітня!

 


Комментарии

Оставить комментарий