<span class=' bold ' >С.О. Карл Маркс: Помилка, довжиною у людське життя? </span>
06 мая 2018

С.О. Карл Маркс: Помилка, довжиною у людське життя?


Станислав Овчаренко

Див. відео: "Що об’єднує та розрізняє вірменську та українську революції?" 

http://svetiteni.com.ua/scho-ob’ednue-ta-rozriznyae-virmensku-ta-ukrainsku-revolyutsii-

Помилка, довжиною у людське життя?
Зараз, саме зараз, вчора - 5 травня 2018 року - 200-річчя з дня народження Карла Маркса(1818 - 1883р.р.) У нас ця дата пройшла непоміченою - але даремно. Захід продовжує поважати та вважати за потрібне прислухатися до вчення, думок Карла Маркса, та його друга та соратника Фрідріха Енгельса (1820 - 1895). 
Ми завжди багаті "задньою думкою" - і ладні накладати відповідальність за сучасні негаразди на (не)далеких класиків.

Моє особисте ставлення до вчення та особистості Карла Маркса неоднозначне як для послідовного антикомуніста. Але я - народився у наш час - і не мені зверхньо дивитися на наших предків - навіть таких грішних, як Карл Маркс та Фрідріх Енгельс (ці два імені не можна розривати). 
Життя Карла Маркса можна було б охарактеризувати як "жахлива помилка довжиною у ціле людське життя". Геніальна, дійсно геніальна людина також геніально занапастила життя не лише иільйонів людей у світі - але і власне особисте життя як ніхто інший. Добрий поет (він у ранній юності хотів ним бути) - відмовився свідомо - не його покликання. Він міг бути професором філософії (доктор Маркс!) у європейському університеті (знав 17 іноземних мов, включсаючи латину та давньогрецьку. Не став і ним. Його діти згадували - що він вмів вигадувати цікаві казки під час прогулянок - він був різнобічно талановитою особистістю.

Але - не судилося: він вирішив присвятити своє життя "визволенню пролетаріату від капіталістичного гноблення". Більшу частину життя він прожив під загрозою невідворотніх злиднів. З сімох дітей вмерли від нестатків четверо. Він сам писав Полю Лафаргу,зятю, що "якщо би він розпочав своє життя наново - він його прожив так само. Але не оженився би". Бо він вважав, що заради "Капіталу" він "розбив життя власної дружини", уродженої баронеси Женні фон Вестфален. Нарешті - брат Женні - міністр внутрішніх справ Прусії, пропонував прощення, якщо той зречеться комунізму иі відповідної діяльності. 
Звісно - цього не сталося. 
Адже ТОДІ, в Х1Х сторіччі стан робітничого класу в Англії та Європі був дісно ЖАХЛИВИЙ. І він вирішив присвятити своє життя робітничому класові.

Але все не так просто, як здається: адже буржуазні інтелігенти, які стали на бік робітничого класу - підсвідомо хотіли не просто поліпшення стану робітничого класу - а ПОВАЛЕННЯ капіталістичного ладу та ЇХ приходу до влади в робітничій державі. І вони люто були проти так званих "опортуністів" які шукали полегшення стану робітництва в межах самого капіталістичного ладу! І вони називали Вільгельма Лібкнехта (у приватному листуванні між собою) - бараном, який йде на співробітництво з Лассалем, який створив Робітничий союз (профспілку) та був фактичним засновником Соціал-демократичної партії Німеччини - першої робітничої партії в світі (1863 рік).

І класики виявили, що хотіли саме завоювання влади силами робітничого класу. Павло Анненков відмічав "металевий голос народного вождя". Він не був чистим науковцем. 
До речі, після його смерті дві його дочки добровільно наклали на себе руки. Така доля чекала дуже багатьох, хто хотів присвятити своє життя робітничому класові. Так що комунізм - це вияв саме психології частини робітничого класу, яка надихала деяких інтелігентів служити собі розумом та пером. Наслідки для таких інтелектуалів були самогубні, рахуючи навіть Леніна.

Цей феномен Карла Маркса мав відбутися - коли мільони злидарів з народу приєдналися до нових для себе сфер діяльності - але психологічно та культурно не були пристосовані до нових умов життя. Наслідком був комунізм та спрощена версія комунізму - нацизм та фашизм. Як свого часу виник іслам - як спрощена версія іудаїзму та християнства.

З часом КОЖНА версія суспільного вчення має тенденцію до виродження та затухання. Як в Україні - від Лесі Українки - до Наталії Вітренко. Або Ківи, якщо хочете. 
Так що черговий технологічний переворот - крім неосяжних розуму вигод та комфорту - обов'язково виявить жахи у соціально-політичних процесах - про які ми ще не здогадуємося. Адже сотні мільйонів людей у світі навіть не підозрюють, що не забаром можуть стати функціонально ,НЕПОТРІБНИМИ - якщо не буде уваги до переформатування людської особистості під нові історичні умови... 
Якщо зрозуміємо фатум життя Карла Маркса - зможемо і прийняти до уваги майбутні підводні камені історії. І перед ким МИ будемо каятися?


Комментарии

Оставить комментарий